FAQ grupy pl.irc

O czym jest ten dokument

FAQ grupy pl.irc jest zbiorem najczęściej zadawanych na grupie pytań wraz z odpowiedziami.

Autorzy

Nad FAQ pracowali: DOSik, kya, LuTeK, Neas, Pyzmen.
Stroną opiekuje się kya, a uwagi i uzupełnienia możesz przysłać na adres webmaster at irc dot pl.

Tematyka grupy pl.irc

IRC to jedno z narzędzi do porozumiewania się "na żywo" w sieci Internet. Użytkownicy przy pomocy odpowiedniego oprogramowania (tzw. klientów IRC) podłączają się do serwerów tworzących sieć IRC.

Grupa jest miejscem do dyskusji IRCowników na temat sieci, usług, serwerów, konfiguracji, awarii...

Z powodu niebywałego bałaganu na grupie, w sierpniu 2004 została wprowadzona moderacja, co oznacza, że artykuły wysyłane na pl.irc są przed publikacją sprawdzane pod kątem zgodności z tematyką.

Archiwum

Czyli miejsce przechowywania wiadomości.

Największym źródłem jest news://news-archive.icm.edu.pl/pl.irc.
Dobre efekty daje korzystanie z http://groups.google.com/groups?as_ugroup=pl.irc.
Można także spróbować na http://niusy.onet.pl/niusy.html?t=archiwum&group=pl.irc.

Pisanie na grupę

Zanim napiszesz na grupę, przyglądaj się dyskusjom przez co najmniej tydzień, żeby oswoić się ze specyfiką.

Pamiętaj, że Twoje artykuły świadczą o Tobie. Od ich czytelności zależy, czy -- i jaką -- dostaniesz odpowiedź.

Kwestie techniczne

Jeśli do tej pory tego nie zrobiłeś, skonfiguruj swój czytnik news. Co trzeba zrobić? http://evil.pl/pip/ustaw.html. Jak? http://evil.pl/pip/czytniki.html (dla OE instrukcja krok po kroku). Jeśli natkniesz się na problem, zgłoś się na grupę pl.internet.pomoc lub pl.news.czytniki.

Poza tym:

Jak rozmawiać?

O tym, jak zachowywać się w Usenecie, traktuje dokument nazywany netykietą (od ang. net -- sieć i ethiquette -- etykieta). Przeczytaj: http://www.pg.gda.pl/~agatek/netq.html.

Jeśli chcesz porozmawiać z któryś z grupowiczów prywatnie, nie rób tego na grupie -- złap go na IRC-u albo napisz maila.

Jeśli któryś z grupowiczów systematycznie wyprowadza Cię z równowagi, w miarę możliwości nie przelewaj swojej złości na grupę -- zainteresuj się możliwościami KF-a.

A jeśli nie wiesz, jak się zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie (jak radzi Antoni Słonimski).

Miejsca w sieci

Najczęściej zadawane pytania

Uwaga!
Odpowiedzi na podstawowe pytania znajdziesz na stronie http://www.irc.pl/, zwłaszcza w tamtejszym FAQ i słowniku.
To IRC-a jest więcej niż jeden?
IRC to nazwa usługi. Jest realizowana w wielu sieciach. Listę największych światowych sieci można obejrzeć na http://irc.netsplit.de/networks/.

Polskie strony polskich sieci lub polskich fragmentów światowych sieci: Inne sieci (strony po angielsku):
Krzyczą na mnie, że nie używam polskich znaków, a jak zacznę je wpisywać, krzyczą jeszcze bardziej, banują itp. Co zrobić, żeby było dobrze?
Jeśli chcesz używać polskich znaków, muszą być zakodowane w iso-8859-2. Przeczytaj helpa lub dokumentację programu, którego używasz do ircowania.

Przepis dla mIRCa:
 1. ściągnij i zainstaluj program Izy Kibord oraz czcionkę Polskie Strony 2000 z http://windows.online.pl/klawiat.htm
 2. ustaw nową czcionkę w mIRC-u: Menu → Tools → Font.
Mam problem z wejściem na IRC (albo z wejściem na kanał, albo mnie wciąż rozłącza, albo na kanale nie mogę nic napisać...).
Zajrzyj na http://www.irc.pl/problemy.
Dostałem K:line za nic, ircopi nie odpowiadają na moje listy/mesgi, tak nie może być. Proszę natychmiast zdjąć mi tego kalajna!
Przeczytaj http://www.irc.pl/faq#abuse. Nie pisz o swoim K:line na pl.irc, chyba że zależy Ci na jego przedłużeniu. Jedyny dopuszczalny sposób wyjaśniania sprawy jest przez formularz na stronie http://www.irc.pl/kline.
Jeśli przez parę dni nie dostajesz odpowiedzi, a K:line nie znika, to znaczy, że Twoje zażalenie zostało potraktowane odmownie. Zmień sieć albo czekaj, aż K:line się skończy. Jeśli nie masz nic do roboty, poczytaj w archiwum grupy wątki o K:line za nic.
Podobno rozsyłam trojany moim mIRCem!
 • Po pierwsze, skasuj tego mIRCa.
 • Po drugie, przeskanuj swój system jednym z darmowych antywirusów -- adresy znajdziesz na http://evil.pl/pip/faq.html#pyt2.
 • Po trzecie, nowego mIRCa (najlepiej najnowszą wersję) ściągnij z oficjalnej strony http://www.mirc.co.uk/. Opcja automatycznego przyjmowania plików powinna być wyłączona, ale sprawdź.
 • Po czwarte, dbaj o Windows Update (http://windowsupdate.microsoft.com/) i/lub o swój system operacyjny. Jak? Pytaj na grupie odpowiedniej dla Twojego systemu (poszukaj jej na http://www.killfile.pl/) lub na grupie pl.internet.pomoc.
Chcę ściągnąć film na IRC-u, jak to zrobić?
IRC, jak sama nazwa wskazuje, służy do rozmawiania, nie do przesyłania plików. Jeśli koniecznie musisz coś wysłać/odebrać, służy do tego komenda /dcc (przeczytaj helpa swojego klienta). Jeśli zamierzasz robić coś nielegalnego -- radź sobie sam, nie pytaj na grupie.
Ktoś ukradł mi nicka! Co robić?
Jeśli jesteś w sieci, która ma NickServa, zarejestruj swoją ksywkę. Jeśli nie -- niestety, musisz poczekać, aż się zwolni. Albo zmienić.
IRC umiera! To wina IRCopów! Niedługo całkiem zginie! *Nikt* już nie ircuje, wszyscy przenoszą się na czaty!
Okrzyki tego rodzaju wznoszone są na grupie (i poza nią) nieprzerwanie od wielu lat. Źródła zbliżone do poinformowanych twierdzą, że w ciągu najbliższych paru lat będą wznoszone nadal. Związku z rzeczywistością szukają nasi podziemni agenci.
O co chodzi z tym brakiem identa? Do czego służy identd?
Identd to daemon służący do zdalnej identyfikacji użytkownika. Jeśli mamy serwer, zalecane jest włączenie tej usługi.
 • Jak zrobić identa na Uniksie? Jestem administratorem.
  Zainteresuj się oidentd_masq, wszystko jest opisane w
  man oidentd
  
  man oidentd_masq.conf
  W większości systemów ident jest dostępny w postaci pakietów i najprościej zainstalować stamtąd. Jeśli jednak nie ma, to trzeba ręcznie skompilować ze źródeł. Tutaj znajdziesz opis instalacji oidenta.
 • Jak zrobić identa na Uniksie? Jestem zwykłym użytkownikiem.
  Sam nie dasz rady, poproś o pomoc swojego administratora.
 • Jak zrobić identa na Windowsach? Jestem administratorem.
  Każdy użytkownik musi ustawić w kliencie albo zainstalować swojego daemona.
 • Jak zrobić identa na Windowsach? Jestem zwykłym użytkownikiem mIRCa.
  Jeśli używasz mIRCa, to wystarczy włączyć odpowiednią opcje w konfiguracji mIRC. Można to również osiągnąć wpisując: /identd on Twój_ident.
  Jeśli nadal nie działa, najprawdopodobniej jesteś w sieci, gdzie Twój komputer jest za maskaradą. Musisz poprosić swojego administratora o włączenie identd z opcją masq.
Co to jest bot? Jak postawić?
Wszystko, co chciałeś wiedzieć o botach, ale bałeś się zapytać, jest tu.
Czy mogę mieć bota na IRCnecie?
Ta kwestia od zawsze wywołuje poruszenie na łamach grupy. Choć zdania są podzielone, to już na wstępie wypada zaznaczyć, że boty w polskiej części IRCnetu są dozwolone. Zapewnia o tym obecny koordynator IRCOpów - Piotr Kucharski (Beeth) w artykule news:agcbbh$658$1@absolut.sgh.waw.pl:
Już parę razy pisałem, że są dozwolone.


Jednakże zastrzegamy sobie prawo do usunięcia dowolnej sesji bez podania przyczyn.
Gregor Surmann w artykule news:20040218225814.GA58021@shell.sinuspl.net opisał zasady, jakimi należy się kierować, by działalność botów na IRCu nie budziła zastrzeżeń:
[...]

IRC jest dla ludzi, nie dla automatow i programow. Oczywiscie, na wiekszych kanalach sa boty, ale jak zwykle jest jedno proste prawo: gdzie nie ma poszkodowanych tam i nie bedzie sedziow.
[...]
Mozesz miec boty, ale z umiarem i z wylacznie potrzebnymi funkcjami. Jezeli nikomu nie beda przeszkadzac, to na pewno nikt ci ich nie usunie.
I tak to jest. Jeżeli nie stawiasz ogromnej ilości ircowych maszynek, jeżeli nie używasz ich do abusowania, jeżeli nie stawiasz więcej niż jednego z jednego konta/klasy IP i jeżeli posiadają one jedynie najbardziej potrzebne funkcje, bez wodotrysków -- to Twoje boty będą mogły spać spokojnie.

Przeczytaj ze zrozumieniem MOTD serwerów, z którymi się łączysz, pamiętając, że bot z punktu widzenia ircserwera to też sesja. Fragmenty MOTD:
Admin zastrzega sobie prawo do usuniecia z serwera (K:line)
dowolnej sesji bez podania przyczyn. Jesli Ci sie to bardzo
nie podoba, to mozesz zmienic serwer, z ktorego korzystasz.


Prosimy stosowac sie do zasady 'jeden user - jedna sesja' (i to najlepiej w calej sieci, nie tylko na tym serwerze).

UWAGA klienci: Prosimy nie używać więcej niż dwóch sesji jednocześnie.