Jak radzić sobie z przejęciami kanałów na IRC-u

Wstęp

Ten dokument opowiada, jak w sensowny sposób radzić sobie z przejmowaniem kanałów na IRC (takeoverami). Jeśli nie rozumiesz, o czym mowa, nie czytaj dalej -- uwierz mi na słowo, nie ma tu nic ciekawego dla Ciebie.

Na początku ustalmy jedno -- przejmowanie kanałów jest oczywiście lamerskie. Przeszkadza w rozmowie i potrafi rozczarować nowych, nieprzyzwyczajonych użytkowników. Takeovery zdarzają się codziennie. W większości przypadków abuser przejmuje kanał, by nadąć swoje ego. Odwieczna kwestia kompleksu małego członka -- przejmującemu kanał wydaje się, że jego ego (i, oczywiście, członek) dzięki temu się powiększy, a on sam stanie się lepszy od zwykłych użytkowników kanału. Teraz on go "posiada", a oni nie mogą nic z tym zrobić.

Oczywiście jest to idiotyczne złudzenie -- IRC (Internet Relay Chat), jak sama nazwa wskazuje, to zabawa w pogaduszki, nie w posiadanie. Ludzie wchodzą na IRC, żeby rozmawiać, i mogą to robić na nieskończonej ilości kanałów. Przejmujący kanał zdobywa jedynie chwilową kontrolę nad jednym z nich. A pełna władza nad kanałem, na którym siedzi się samemu, jest jedną z najnudniejszych rzeczy, jakie możesz sobie wyobrazić (szczegóły niżej). Dlatego abuserzy przejmujący kanały zazwyczaj występują w gromadach -- po takeoverze mogą przynajmniej kopać i banować się wzajemnie =)

Co wynieśliśmy z powyższego ćwiczenia? Tak! Abuserzy przejmujący kanały mają naprawdę małe fiutki. ;-)

Urządzanie kanału

Poniżej moja recepta na to, jak urządzić swój kanał, żeby był jak najmniej atrakcyjny dla abuserów:

  • nie obstawiaj kanału botami,
  • nie rozdawaj auto-opów,
  • nie uruchamiaj automatycznej ochrony przed nethackiem, mass-opowaniem, mass-deopowaniem w swoim skrypcie
  • niech op będzie przyznawany tylko na życzenie.

To sugeruje, że niespecjalnie przejmujesz się statusem operatora kanału (oraz że jesteś na kanale przede wszystkim po to, żeby rozmawiać), dzięki czemu op nie jest trudną zdobyczą podczas przejęcia. Tak, dobrze przeczytałeś -- nie jest trudną zdobyczą. Im łatwiej będzie komuś przejąć Twój kanał, tym to przedsięwzięcie wyda mu się mniej atrakcyjne. To dość oczywiste -- aby przejąć dobrze zabezpieczony kanał (z masą botów i tonami ochronnych skryptów), trzeba mieć dużego fiuta. Jeśli więc ktoś przejmie taki kanał, udowodni sobie, że ma naprawdę wielgaśnego.

Ale -- przejęcie łatwego do zdobycia kanału pokazuje, że fiutek jest nieduży. Po co więc (sam rozumiesz) przejmować niezabezpieczone kanały?

Kiedy przejmują kanał

Co robić w trakcie próby przejęcia "Twojego" kanału? Cóż, to zależy od tego, co się dzieje. Jeśli jeden czy dwóch abuserów próbuje zabrać opa dotychczasowym operatorom, po prostu zabierz im opy. Jeśli jednak przejęcie odbywa się bardziej "fachowo", a abuserów jest więcej, oglądaj ich manewry i wszystko loguj. Możesz się bronić (i obronić), ale najprawdopodobniej skończy się to następną, lepiej przygotowaną -- przez tych samych abuserów -- próbą przejęcia "Twojego" kanału.

Co i jak logować?

Kiedy ktoś przejmuje "Twój" kanał, oprócz standardowych informacji (join, signoff, op, server-op itp.), potrzebne będą informacje z WHOIS abuserów. Jeśli abuser korzysta z zamaskowanego serwera (czyli gdy jego WHOIS odpowiada *.<cokolwiek> w linii serwera), wpisz /WHOIS nick_abusera nick_abusera, wtedy WHOIS zwróci prawdziwą nazwę serwera. Wszystko to będzie potrzebne, żeby zgłosić przejęcie kanału do administratora serwera i/lub providera. Adres odpowiedniego administratora można uzyskać, wpisując /ADMIN serwer_z_którego_łączy_się_abuser [lub prościej -- /ADMIN nick_abusera].

Kiedy przejęto Ci kanał

Kiedy już Ty i wszyscy dotychczasowi operatorzy na "Twoim" byłym kanale stracili uprawnienia na rzecz abuserów, oto, co powinieneś zrobić:

  • Siądź spokojnie. Życie toczy się dalej.
  • Jeśli do tej pory tego nie zrobiłeś, zbierz i zachowaj WHOIS-y abuserów.
  • Załóż sobie #kanał2 [albo !kanał] i zaproś na niego użytkowników z #kanału, aby kontynuować rozmowy w spokoju.
  • Jeśli przejęty kanał pozostaje otwarty (czyli każdy może na niego wejść), zostań na nim, żeby zapraszać na nowy kanał dotychczasowych użytkowników poprzedniego.
  • Wyślij loga z przejęcia odpowiedniemu administratorowi serwera.

To dość powszechny zwyczaj, żeby przesiadać się na #kanał2 po tym, jak abuserzy przejmą #kanał. Na przykład: jeśli #blah został przejęty, zakładamy #blah2 i tam kontynuujemy pogaduszki. Jeśli nazwa "kanał2" jest już zajęta, zakładamy #kanał3 itd.

Żeby ułatwić użytkownikom znalezienie nowego kanału, jeśli dotychczasowy został przejęty, możesz umieścić użytkownika o nicku takim, jak nazwa starego kanału, na nowym kanale. Teraz wystarczy spojrzeć na WHOIS tego użytkownika, żeby wiedzieć, jak nazywa się nowy kanał.

Przykład:
#blah został przejęty. Zakładasz #blah2 i umieszczasz tam użytkownika o nicku "blah". Teraz jeśli ktoś wejdzie na IRC i zobaczy, że kanał #blah jest niezdatny do normalnych rozmów, pisze "/WHOIS blah" i widzi, że blah siedzi na kanale #blah2. Już wie, że #blah2 jest tymczasowym zastępstwem dla #blah.

Co powienieneś pamiętać

  • Jeśli masz ochotę rozmawiać, nikt nie jest w stanie Ci tego uniemożliwić.
  • Im mniejszy opór przy przejmowaniu kanału, tym mniej problemów.

Miłej zabawy i przyjemnych rozmów,

-Kasi

Przekład: kya. Oryginał tekstu: http://home.snafu.de/kl/takeovers.html.